Grzegorz Damięcki: Portret wielowymiarowego aktora
Pije się do jednego haustu, poruszając różne tematy od komedii, aż po psychologiczne dramaty. Grzegorz Damięcki, niezapomniany Tomek Bohun z serialu „Czterej Pancerni i Pies”, jest do dzisiaj jednym z najważniejszych tuzów polskiego kina i teatru. Na scenie teatralnej debiutował w 1964 roku, a w kolejnych latach zaczął zdobywać coraz większe uznanie, które przerodziło się w ogólnopolski rozgłos.
Grzegorz Damięcki intryguje. Jest wielowymiarowym aktorem, który z łatwością porusza się po gruncie dramatu, jak i komedii. Każda z jego ról, niezależnie czy odgrywana na scenie teatralnej, czy filmowej, jest doskonale przemyślana. Stworzone przez niego postaci są przekonujące i realistyczne, a przede wszystkim – ludzkie, bliskie widzowi.
Często mówi się o Damięckim jako o aktorze teatralnym. To dzięki teatrowi zyskał miano sprawdzonego, doświadczonego artysty. Debiutował w Teatrze Północnym w Warszawie, a następnie grywał na deskach teatrów w Szczecinie, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie. Był również związany z warszawskim Teatrem Ateneum. W 2010 roku za swój dorobek artystyczny otrzymał Złotą Odznakę za Zasługi dla Warszawy.
Grzegorz Damięcki to jednak nie tylko teatr. Znamy go przede wszystkim z ekranu, zarówno małego, jak i dużego. W telewizji debiutował w 1966 roku, jako As w serialu „Czterej pancerni i pies”. Ta rola przyniosła mu sławę, ale także… zmieniła profil jego karierę. Od tego czasu, zaczęto go kojarzyć przede wszystkim z rolami w serialach.
Kolejna ważna rola, która przyniosła mu rozgłos, to postać profesora Władysława Okońskiego w serialu „40-latek”. Głównym motywie przewodnim tego serialu były tematy rodzinne i problemy dnia codziennego, a Damięcki wcielił się w rolę doświadczonego, mądrego mężczyzny będącym wsparciem dla głównego bohatera.
Grzegorz Damięcki potrafił również brawurowo wchodzić w postaci całkiem odmiennych, takie jak np. w serialu „Świat według Kiepskich”, gdzie zagrał rolę diabelskiego łgarza. Odnajdywał się również w rolach komediowych, jak choćby w „Zmiennikach”.
Jednak nie zawsze grał on postaci pobłażliwych, spokojnych mędrcaów, widzieliśmy go w obliczu zdecydowanie bardziej dramatycznym. W filmie „Przerwany Lot” wcielił się w postać porucznika piszącego pamiętnik z obozu koncentracyjnego.
Niejednokrotnie podkreślano, że Grzegorz Damięcki to aktor, który w swoim dorobku ma niezwykle różnorodne role. Trudno zatem mówić o jednym, dominującym charakterystycznym stylu, bo każdy z elementów jest dla niego ważny. To świadczy tylko o jego niesamowitym talencie i umiejętnościach.
Nie sposób zapomnieć również o innych obszarach aktywności Damięckiego. Przez wiele lat pracował jako lektor, jest także autorem licznych audiobooków. Swoim głosem ilustruje też filmy dokumentalne i sztuki radiowe.
Grzegorz Damięcki to ikona polskiego kina i teatru, artysta wielowymiarowy, którego talent dodatkowo podkreśla jego długotrwała i różnorodna działalność. Trudno znaleźć w świecie polskiego aktorstwa jakąś drugą tak wszechstronną postać, co czyni go niezwykle wyjątkowym.
Przeczytaj więcej na: https://meskimokiem.pl/kim-jest-grzegorz-damiecki-zona-wiek-dzieci/.